Przejdź do treści

Remont kuchni w Bułgarii – jak odświeżyć kuchnię w 7 prostych krokach

rustykalna kuchnia w brązach z otwartymi półkami w stylu bułgarskim

Szybki remont i Bułgaria – czy to połączenie w ogóle jest możliwe? Bułgaria to przecież kraj upałów, leniwego spędzania dni na plaży, i nie przejmowania się problemami. Mimo to większość z właścicieli mieszkań na bułgarskiej Rivierze zderza się kiedyś z tym problemem.

W wielu kupowanych w Bułgarii mieszkań to właśnie kuchnia wymaga najpilniejszego odświeżenia. Stare i brzydkie meble kuchenne, niemodne kolory, przestarzałe i odpadające kafelki – to niestety powszechność. Taki wygląd kuchni sprawia, że nie chce się w tym miejscu ani gotować, ani spędzać czasu. Jak więc podejść do problemu „remont kuchni w Bułgarii”, by się nie zamęczyć i nie sfrustrować, a jednocześnie mieć satysfakcję z wypięknionego mieszkanka? Oto mój przepis, podany w siedmiu prostych krokach.

1: Szybkie malowanie szafek

Malowanie mebli kuchennych, jeśli nie ma możliwości ich wymiany, to OGROMNA metamorfoza dla całej przestrzeni kuchenno-jadalnej. Wbrew pozorom, kuchenny make-over nie musi zajmować dużo czasu – dobrze zaplanowany, w zależności od powierzchni naszych mebli, daje się wykonać w ciągu 3-5 dni. Malowanie szafek kuchennych to sprawdzony sposób na błyskawiczną poprawę ich wyglądu i duża dawka satysfakcji na koniec.

Jak zacząć? Na początku zrób plan, zmierz powierzchnię swoich mebli, zamów lub kup potrzebne materiały: primer, farby, wałki oraz pędzle. Przyda się folia malarska i taśma do zaklejania powierzchni. Następnie odkręć uchwyty, a dalej fronty szafek i szuflad i dokładnie je umyj. Po wyschnięciu pomaluj fronty ręcznie, a jeśli trzeba użyj najpierw podkładu maskującego (primera). Na wyschnięcie farba potrzebować będzie maksymalnie 2 dni.

Jeśli kolor Twoich szafek jest, jak to często bywa w Bułgarii, bardzo intensywny, masz trzy wyjścia:

  1. Użyj primera (osobiście polecam Zinsser Bullseye 1-2-3);
  2. Połóż dwie warstwy farby dobrej jakości (rewelacyjnie sprawdzają się np. produkty do malowania mebli kuchennych marki Benjamin Moore, linia Advance);
  3. Użyj szlifierki (lub papieru ściernego) do zdarcia pierwszej warstwy koloru. Ja osobiście niezmiernie lubię się ze szlifierką Bosch PEX 300 AE 270W, ale Ty wybierz takie narzędzie, które pasuje Ci najlepiej.

UWAGA, WAŻNE: przed rozkręceniem frontów mebli koniecznie zrób zdjęcie szyn / systemów instalacyjnych przed ich rozkręceniem, żeby nie zapomnieć jak działa mechanizm. Większość mebli w Bułgarii nie jest przeznaczona do ponownego skręcania i rozkręcania: bardzo często mechanizmy fabryczne są, delikatnie mówiąc, dość problematyczne.

Przemalowane i oklejone meble kuchenne wyglądają jak nowe!

2: Nowy kolor ścian

Nie jesteś w stanie pomalować kuchni? Możesz napisać o pomoc do mnie (TU zobaczysz, jak poradziłam sobie z zielono-pomarańczową kuchnią-potworem), albo… pomalować zamiast mebli wyłącznie ścianę przy meblach lub za nimi.

Ten sposób odświeżania kuchni jest według mnie mocno niedoceniany – zazwyczaj dla uzyskania efektu nowości malujemy ściany sypialni, salonu czy przedpokoju. Tymczasem nowy kolor w kuchni – czy to kojąco-pastelowy, czy zdecydowany i konkretny – potrafi całkowicie odmienić pomieszczenie. Pomyśl o marynarskim odcieniu ciemnego granatu, kojącej szarości, ultra-delikatnym błękicie czy zieleni traw. Odświeżona kolorystycznie ściana odciągnie uwagę od przestarzałych mebli i da nowy oddech całej przestrzeni.

Jasne meble na jasnym tle to sposób, który zawsze się sprawdza

Nie jesteś w stanie wyobrazić sobie, jak w nowym kolorze wyglądać może Twoja kuchnia? NAPISZ DO MNIE z prośbą o wizualizacje.

3: Bye bye, stare klamki i uchwyty

Odkręć stare klamki i uchwyty i zastąp je nowymi. Ten drobny zabieg może być niesamowicie skuteczny, jeśli wybierzesz np uchwyty z rattanu, drewna czy bambusa. Dodanie naturalnego, wakacyjnie „lekkiego” materiału zrobi robotę stosunkowo tanim kosztem. Nowych uchwytów szukaj (jeśli jesteś już w Bułgarii) np. na Amazonie. Możesz rozejrzeć się także w ofertach dużych sieciówek – zdarza się, że ciekawe propozycje znaleźć można w globalnych sieciówkach typu English Home, Zara Home czy H&M Home. 

Dobrym źródłem interesujących klamek i uchwytów są też sklepy z używanymi meblami. Niestety zazwyczaj zdobycze stamtąd także będą wymagały odnowienia. Jeśli masz więcej czasu, szukaj oryginalnych propozycjach na stronach z ręcznie robionym rzemiosłem, typu Etsy. Dostawa do Bułgarii może zająć jednak kilka tygodni, uzbrój się więc w cierpliwość.

Zwykłe uchwyty do mebli kuchennych znajdziesz w każdym sklepie meblarskim on-line

4: Więcej światła

Dodaj kuchni światła i zobacz, jak ogromny będzie efekt końcowy. Możesz zacząć od lamp LED, funkcjonalnych i niedrogich. Kupić można je w Internecie i w sklepach stacjonarnych, bardzo często do ich instalacji wystarczy załączony do przesyłki magnes. Dodatkowe źródło światła, czy to zainstalowane nad meblami kuchennymi, wewnątrz szafek czy nad blatem, odmieni Twoją kuchnię diametralnie.

Większość mieszkań w Bułgarii, według mojego doświadczenia, zostało (i wciąż jest) zaprojektowane bez zbędnego pochylania się nad problemem światła. Punkty świetlne rozłożone są często przypadkowo i bez większego sensu, dlatego jeśli wolimy uniknąć kucia ścian czy sufitu – lampy LED mogą być rozwiązaniem problemu. Jeśli stojąc przy blacie kuchennym lub zlewie masz przed sobą cień, zrobienie nawet prostej kanapki traci na przyjemności. Dlatego mocowane na magnesach, ładowane przez USB lampy LED są w stanie wnieść do Twojej kuchni sporą zmianę – bez zbędnych nakładów sił i środków. TU przeczytasz więcej na temat oświetlenia w mieszkaniu w Bułgarii.

Wybierając żarówki do kuchni, pamiętaj:

  • Lumeny (lm) określają, ile światła emituje źródło: im więcej lumenów (lm), tym jaśniejsze światło;
  • Kelviny (k) przybliżają temperaturę światła: 2000 k to światło świecy, powyżej 5000 k to światło fotela dentystycznego. Dla potrzeb domowych najlepiej sprawdza się źródło światła w przedziale 3-4000 k.

5: Otwarte półki

Otwórzmy meble kuchenne, wyeksponujmy półki i ich zawartość! „Open shelves” to trend, który w ostatnich latach bezpardonowo króluje w kuchennym wystroju wnętrz, i choć powoli zaczyna już wizualnie nużyć, nadal pozostaje rewelacyjnym pomysłem na odświeżenie wyglądu naszych starych kuchennych mebli.

Jak wykreować przyciągające uwagę otwarte półki w naszej kuchni? W ostatniej przerabianej przeze mnie kuchni na ten cel poświęcone zostały dwie “przeszklone” szafki kuchenne (w rzeczywistości bułgarski producent zamiast szkła użył tandetnie wyglądającego plastiku). 

Po wykręceniu frontów dziurki po zawiasach wypełniamy szpachlą w proszku, a wnętrze szafki malujemy lub wyklejamy okleiną. (Uspokajam: czasy, kiedy dostępne na rynku okleiny były brzydkie i tandetne, już dawno minęły. Dzisiejsza technologia pozwala na uzyskanie pięknego rysunku i doskonale samoprzylepnej powierzchni tego materiału.) Okleić możemy także same półki, kontrastując je z przemalowanym wnętrzem szafki. I gotowe – teraz pomyśleć trzeba tylko o aranżacji gotowej przestrzeni. Może to idealne miejsce na stojak ze zbiorami bułgarskiego wina? Albo bułgarską ceramiką?

Szafki kuchenne bez frontów potrafią radykalnie zmienić wygląd kuchni

6: Nowe kafelki

Podobnie jak okleina, także i samoprzylepne kafelki od jakiegoś czasu trwale podbijają serca właścicieli mieszkań. Od tradycyjnych, jednokolorowych po mozaiki i skomplikowane wzory – przy przeszukiwaniu platform sprzedażowych typu Amazon każdy znajdzie coś dla siebie. Instalacja tego rodzaju oklein jest prosta i nie zabiera zbyt dużo czasu. 

Materiał bez problemu poddaje się cięciu nożyczkami, przyklejenie go do równej i odtłuszczonej powierzchni nie jest w żaden sposób problematyczne. Na wszelki wypadek warto zaopatrzyć się w dwustronną taśmę klejącą – bywa, że niektóre płytki lub ściany mimo odtłuszczenia nie chcą utrzymać naklejek. Jeśli jednak przejrzymy recenzje przed zakupem i wybierzemy warty rekomendacji produkt – nasza kuchnia rozbłyśnie nowym blaskiem dosłownie w dwie godziny.

Okleiny w formie kafelek kuchennych potrafią zmylić nawet doświadczone oko

7: Wymiana kranu i przemalowanie zlewu

Rozmawiając z właścicielami wielu mieszkań, w Bułgarii i nie tylko, odnoszę wrażenie, że nadal wiele osób nie wie, że kuchenna i łazienkowa ceramika – zlew, wanna, umywalka – idealnie nadaje się do przemalowania! A jednak to prawda, i zabieg ten, który szczegółowo pokazuję w TYM WPISIE – polecam każdemu, kto marzy o odświeżeniu kuchni czy łazienki niewielkim kosztem. 

Renomowani producenci farb oferują do malowania zlewów kuchennych zaskakująco szerokie spektrum kolorów: na sklepowych półkach i w sklepach on-line można znaleźć nie tylko biel i czerń, lecz także srebro, czerwień czy pomarańcz. Sam proces malowania jest szybki pod warunkiem dobrego przygotowania malowanej powierzchni – odtłuszczenie i umycie to w tym przypadku podstawa sukcesu. 

Malowanie zlewu, wanny czy umywalki nie jest procesem szybkim. Większość producentów określa całkowity czas wyschnięcia na ok 3-7 dni. Jeśli nakładamy na nasz zlew czy umywalkę dwie warstwy farby – doliczyć należy jeszcze jeden dodatkowy dzień. Jeśli jednak zaplanujemy malowanie umywalki na np dzień przed wyjazdem, i dodamy do tego wymianę baterii kranowej – po powrocie czekać będzie na nasz kuchnia lśniąca nowością!

Odświeżone kafle, wymienione uchwyty mebli, pomalowana ściana i zlew to przepis na szybkie odświeżenie kuchni w kilka dni

Co myślisz o moich propozycjach? Zostaw komentarz, a jeśli masz za sobą remont kuchni w Bułgarii – podziel się doświadczeniem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *